Paľba zamotaná do propagandy alebo Ako u mňa končí kauza Vegetka

Autor: Viktor Klimo | 7.10.2008 o 12:56 | Karma článku: 12,47 | Prečítané:  3715x

Kto videl včera v noci reláciu Paľba, mohl byť svedkom celkom slušnej propagandy v prospech bratislavského magistrátu a developera. Obludné na tom celom je, aká mašinéria sa dokáže spustiť v tomto štáte, ak šliapnete štátnemu úradníkovi na prst.

Magistrát sa po menej vydarených argumentoch typu Ľudia v rade škaredia mesto pred turistami konečne dopracovalo k argumentu, ktorý na Slovensku bude zaručene fungovať: Nájomca Vegetky platí strašne malý nájom. Na toto sa chytí aj priemerne závistlivý človek alebo podnikateľ. Ako zvyčajne, magistrát nepovedal B. Mesto má v majetku tucty takýchto nehnuteľností, ktoré prenajíma za nižšie ako trhové ceny. V centre Bratislavy poznám firmy, ktoré platia smiešne nájmy, dokonca bez tlačenky, skrátka preto, lebo je to štátne a taká je taxa, prípadne preto, lebo si priestory musel na vlastné náklady zrekonštruovať. Začneme teraz hon na všetky tieto firmy? Vypovedá magistrát zmluvy týmto nájomníkom? Alebo budeme na nich ukazovať prstom? Komu vadí, že platia príliš málo, môžu maximálne namietať proti magistrátu, že nehospodárne narába s verejným majetkom, nie však proti konkrétnym podnikateľom. Popri tom magistrát rozdrobil jednu kauzu na veľa malých, ako napríklad vo včerajšej Paľbe, kde išlo o potkanov. Ukažte mi v meste reštauráciu, kde vidíte priamo do kuchyne a môžete sa rozprávať priamo s kuchármi.

Navyše do hry vstúpil developer, ktorý začal skupovať všetko naokolo, pričom doterajší nájomcovia sú zďaleka obchádzaní. Navyše sa tak stalo za obzvlášť čudných okolností, kedy developer zrazu získal hlasovú väčšinu a schválil si, že si za rekonštrukciu nechá pekne zaplatiť. Plus hrubým porušením na stavbe spôsobil škodu jednak Archívu, ale aj občanom, ktorí majú na vyšších poschodiach byty. Celkom efektívny spôsob, akým "deložovať" zvyšných majiteľov v objekte a len ďalší krok k tomu, aby získal absolútnu kontrolu nad celým objektom. Je to podobné ako keď špekulant zvláštnym spôsobom kúpi pozemok pod panelákom a následne vydiera majiteľov bytov, ktoré sú v ich vlastníctve.

Celá story sa rozvinie až o pár rokov, kedy developer zmizne rovnako ako sa objavil a všetok jeho majetok aj práva prevezme povedzme ten, kto stavbu úveroval. Nejaká "banka", alebo skor povedzme, silnejší developer. Čiže hra bola dopredu hraná v týchto mantineloch. Ak však majú všetci tak strašne čisté a filantropické úmysly, prečo budovu nepredali konečnému developerovi a vlastníkovi priamo, bez okolkov? Aha, je tu problém, zopár majiteľov bytov. Archív mesto v pohode stiahne, sťažujúcemu sa nájomníkovi Vegetky nepredĺži nájom, o ostatné "sa postará nedbanlivosť" developera. V tejto hre je aj ďalší faktor - čas. Kým sa uskutoční vyšššie spomínaný scenár, ubehne isto pár rokov a zainteresovaní si budú dávno užívať "ťažko" zarobené výhody. V záplave správ, ktoré denne médiá chŕlia, všetci už o mesiac zabudnú, čo sa to tam vlastne vtedy stalo.

Posledná kvapka v tomto celom sú médiá a štátny aparát. Je obludné, koľko svalov dokáže zapojiť štátna mašinéria nato, aby zničila zopár vlastníkov bytov a jedného malého podnikateľa. Otázne je, čo ju k takémuto niečomu motivuje.

Magistrát aj developer sa snažia rozdrobiť jednu kauzu na viaceré malé. Raz je to o nízkom nájme, inokedy sa zasa oháňajú tým, že funkcia verejného stravovania zostane zachovaná. V Paľbe sa napríklad zamerali na hygienu, ktorú mimochodom rozoberali už pred mesiacom, keď na základe udania Vegetku na týždeň zavreli. Posielať na prevádzku neustále kontroly je tiež celkom efektívny nástroj na postupné zničenie biznisu, zažil som to aj v iných podnikoch. Nehovoriac o tom, že je to nástroj legálny.

A médiá? Premiér Fico takmer denne útočí na médiá a aj keby som volil Stranu lietajúcich veveričiek, musím s ním súhlasiť v tvrdení, že sa dajú uplatiť. Inak si neviem vysvetliť reportáž v akože-investigatívnej relácii. Ale už som si zvykol, na Slovensku investigatívna žurnalistika NEEXISTUJE. A aj tá bežná silno pokryvkáva. Nemá reálne kauzy a ani nemá potrebnú razanciu. A ak sa bude niekto vyhovárať tým, že všetky médiá sú niekým vlastnené, nech si trhne nohou. Alebo nech prestane na žurnalistike učiť poučky, že novinár má spraviť všetko preto, aby v správe priniesol vyvážené fakty, dal priestor vsetkým zúčastneným a prezentoval pravdu. Pravda je len to, čo odznie aspoň 5x v médiách. Nič iné. Je mi tiež do plaču zo včerajšieho rozhovoru s Henrichom Krejčom, v ktorom sa oháňal, že v Markíze a Paľbe je všetko v absolútnom poriadku a nikto nikomu nediktuje témy reportáži. Pravdu som si mohol overiť práve včera.

Priznám sa, ja osobne som nateraz kauzu Vegetka zakopal. Ale vezmite na to jed, že ak sa uskutoční scenár, ktorý som popísal vyššie, pre istotu vám to v tej záplave správ pripomeniem.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?